Nohy v teple , alebo ako prežiť zimu

Nohy v teple , alebo ako prežiť zimu

 

A je to tu. Dni sú kratšie , noci dlhšie a všetci sa obávajú len aby neochoreli na virózy, ktoré sa pomaly začínajú šíriť. V časopisoch a na internete si vyhľadávame rady, ktoré máme poruke v prípade potreby.Jeden z mojich učiteľov na Taiwane veľmi rád hovoril svojim pacientom, jednu vetu :

 

„Ukľudniť a nohy v teple.“

 

Všetci už vedeli, čo to znamená. V zime by sme podľa tradičnej čínskej medicíny, mali zmierniť naše životné tempo, prípadne omnoho viac dbať na regeneráciu organizmu. Svojim spôsobom kompenzovať stres. Nie proti nemu bojovať, ale kompenzovať. Vyhľadávať častejšie aktivity, ktoré ako sa hovorí, nám „vyvetrajú hlavu „.

Druhým princípom je teplo. Takže dbať na to aby sme deň začínali teplými raňajkami, aby sme vždy boli oblečený v súlade s počasím. Nohy v tomto prípade hrajú špeciálnu úlohu. V čínskej medicíne hovoríme o pôsobení rôznych klimaktických vplyvov a prave v tomto období to sú vlhko a chlad, ktoré najčastejšie práve pôsobia na spodnú časť tela.

A čo by sme boli za lekárov, keď neposkytneme aj jeden super recept. Práve obidva princípy dokážeme spojiť v jednej metóde a to je kúpeľ nôh (泡脚). Aj zrelaxujete aj máte nohy v teple. V Číne je táto metóda veľmi obľúbená a to nielen v zime, ale aj počas celého roka. Dá sa takto pomôcť celému spektru ochorení, ale o tom možno nabudúce.