Guasha patrí v Číne medzi obľúbené terapie hlavne v prostredí domova. Je to malá platnička tradične vyrábaná z byvolieho rohu, prípadne z iných materiálov, ako je nefrit, meď a môže byť rôzne tvarovaná. Pomocou tejto platničky stimulujeme povrch kože rôznou intenzitou a dochádza tak podľa tradičnej medicíny k stimulácii obehu energie a krvi. Podobne techniky nepochádzali iba z Číny, ale existovali prakticky vo všetkých kultúrach po celom svete.

            V deväťdesiatych rokoch minulého storočia, začali sa rozvíjať techniky na podobnom princípe, ktoré dnes poznáme pod názvom  IASTM (instrument assisted soft tissue mobilization)- mobilizácia mäkkých tkanív pomocou inštrumentov.

 

           Moderné ošetrenie IASTM pôvodne vyvinul David Graston, ktorý založil „Grastonovu techniku“. Jeho koncept bol založený na poznatkoch  anglického ortopéda Jamesa Cyriaxa o stavbe svalu . Navrhol súpravu šiestich nástrojov rôznych tvarov, ktoré sa špecificky používajú pri manipulácií s rôznymi  časťami  tela.

 

 

        Tvar  nástrojov od  Grastona  a iných nástrojov IASTM poskytuje jedinečnú spätnú väzbu z tkanív, ktoré by inak bolo ťažké cítiť iba pomocou rúk. V posledných rokoch sa skôr začali preferovať nástroje, ktoré svojím tvarom dokážu nahradiť celú sadu nástrojov a vytvorili sa ďalšie štýly použitia. Zároveň sme doplnili tradičné poznatky o nové poznatky z oblasti myofasciálnej bolesti, reťazenia svalov a fascií a tak sa táto technika teší obľube hlavne u terapeutov pracujúcich s pohybovým aparátom.

 

 

Celý proces prebieha vo viacerých fázach:

  1. Polohovanie pacienta, na koľko tieto techniky môžeme vykonávať v relaxovanej polohe , tak aj , čo je pre nás výhodnejšie, priamo v dynamickej fáze cvičenia. Dobré je vytvoriť v mieste aplikácie pomocou polohy určitú tenziu, ktorá nám dopomôže lepšie identifikovať myofasciálne zmeny.
  2. Diagnostika zmien vo svaloch a fasciách , kedy sa po priložení nástroja vytvára typický pocit v partiách s myofasciálnym obmedzením, prípadne fibróznymi zmenami.
  3. Aplikácia v mieste nájdenej zmeny. Pred použitím nástrojov sa na pokožku nanesie špeciálny lubrikant . Lubrikant umožňuje, aby nástroje kĺzali po pokožke bez toho, aby spôsobovali podráždenie. Toto je rozdiel od tradičnej  techniky guasha, ktorá preferovala vytvorenie takýchto zmien. Rovnako sa rozšíril aj počet techník, ktoré prispôsobujeme podľa diagnostiky v danom mieste.

 

 

 

Pri zapojení poznatkov, ktoré máme aj z iných systémov fyzioterapie, dokážeme pomocou tejto techniky, výrazne obohatiť našu prax . Dokážeme nielen riešiť bolestivé stavy, ale napr. výrazne napomôcť v oblasti zlepšovania výkonu a regenerácie u športovcov a aktívnych ľudí.

V prípade záujmu sa neváhajte na nás obrátiť . Robíme pravideľné kurzy pre všetkých ktorý pacujú s pohybovým aparátom.

                                                                                   MUDr. Boris Ivanič MSc.